W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji, w piątek 20 stycznia uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. „Był taki rok, rok 63…”.

Widzowie wśród, których znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kultury z terenu naszej gminy mogli m.in. wysłuchać fragmentów wspomnień uczestników powstania oraz obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą wydarzenia z lat 1863-1864.

Również w piątek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego otwarto okolicznościową wystawę pod hasłem „Zryw niepodległościowy w malarstwie, grafice i literaturze”. W wernisażu udział wzięli samorządowcy, dyrektorzy koneckich szkół oraz młodzież. Przybyłych gości powitał Dariusz Kowalczyk dyrektor biblioteki, który opowiedział o idei powstawania wystawy: „Wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy biblioteka postanowiła zaprezentować najwybitniejsze prace poświęcone wielkiemu zrywowi niepodległościowemu, który był największy i najdłużej trwający. Zarazem takiemu, który najbardziej zainspirował artystów. A artyści byli wielcy: Artur Grottger, Maksymilian Gierymski, Jan Matejko, wielu literatów. Chcieliśmy pokazać na jednej wystawie dorobek pisarzy, plastyków, malarzy. Chcieliśmy to zrobić w formie tablo. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia tej wystawy”.

Następnie niezwykle ciekawą prelekcję dotyczącą powstania styczniowego wygłosił burmistrz Krzysztof Obratański. Wystawę można oglądać do 3 lutego br.

Tegoroczne obchody zwieńczyła krótka uroczystość, która odbyła się w niedzielę 22 stycznia. Pod krzyżem upamiętniającym Franciszka Makulskiego i Lucjana Łączkowskiego – koneckich bohaterów tego powstańczego zrywu, burmistrz Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim oraz dyrektorzy koneckich placówek oświatowych złożyli wiązanki i zapalili znicze. O tym szczególnym miejscu pamięci opowiedział burmistrz: „Od wielu już lat pod tym krzyżem spotykamy się w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dzisiaj mamy okrągłą rocznicę -160. My mamy takie miejsca pamięci, które są symboliczne – tak jest choćby z Pomnikiem Wdzięczności. To jest pewien symbol, jest pomnik Tadeusza Kościuszki odwołujący się do wielkiego Polaka, ale tutaj mamy autentyczny grób Powstańców Styczniowych, którzy w końcowej fazie powstania zostali schwytani, poddani egzekucji, a tu zostali pochowani. Ich pamięci jesteśmy winni nie tylko wspomnienie, ale i hołd. Bez ich czynów pewnie by się Polska nie odrodziła, a gdyby nie nasza pamięć to ich walka i poświęcenie straciłyby znacznie ze swojego sensu, a wiemy dobrze czym było Powstanie Styczniowe dla pokolenia następców i wiemy jaką inspiracją była akcja powstańca dla Józefa Piłsudskiego i jego środowiska, więc chwała Bohaterom”.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support