Tegoroczne, 27. obchody „Koneckiego Września”, największej uroczystości patriotycznej organizowanej przez Samorząd Miasta i Gminy Końskie, dobiegły końca.
W piątkowy poranek 1 września przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Samorządu Miasta i Gminy Końskie złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach Józefa Kazimierza Wroniszewskiego i Jana Zbigniewa Wroniszewskiego Honorowych Obywateli Końskich oraz inicjatorów obchodów „Koneckiego Września”, na cmentarzu w Dąbrówce, grobie Antoniego Piwowarczyka Honorowego Obywatela Końskich i Stanisława Janiszewskiego na koneckim cmentarzu oraz grobie Franciszka Teleckiego na cmentarzu w Niekłaniu.
Oficjalne uroczystości rozpoczął tradycyjnie Apel Poległych. W sobotnie popołudnie na konecki cmentarz przybyło wielu znakomitych gości. Nie zabrakło wśród nich kombatantów i ich rodzin, żołnierzy, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców naszego miasta. Zebrani w kolumnie marszowej udali się pod Pomnik Partyzantów. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej głos zabrał Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, który powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość, w tym przedstawicieli Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz ze sztandarem z 1931 roku, na który Waldemar Szwiec „Robot” jako uczeń składał ślubowanie.
Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Agata Binkowska, wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart, który odczytał list od wiceministra Sebastiana Chwałka oraz gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański mówiąc m.in.: „Przypominam więc, że czcimy tutaj pamięć nie tylko tych, którzy odeszli w wojnie, ale i tych którzy dali przykład jak zwyciężać mamy. Wspominamy tutaj nie tylko cierpienie, krew, martyrologię, ale też kunszt dowódczy i poświęcenie żołnierzy, którzy w niejednej potyczce i niejednej bitwie wykazali swoją wyższość poprzez świadomość celu – odniesienie do miłości ojczyzny. Chcę przypomnieć, że jesteśmy winni pamięć, uszanowanie i ogromną wdzięczność tym żołnierzom Armii Krajowej i członkom ich rodzin, którzy od lat siedemdziesiątych zaczynali zbierać się w Końskich, a od połowy lat osiemdziesiątych rozpoczęli organizację uroczystości, która szybko zyskała nazwę Koneckiego Września”.
Następnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w 2017 roku członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich: Franciszka Teleckiego oraz Stanisława Janiszewskiego „Dewajtisa”, którego żołnierskie i partyzanckie pamiątki rodzina przekazała na ręce burmistrza Krzysztofa Obratańskiego. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. Dziekan Andrzej Zapart, natomiast Apel Poległych poprowadził dowódca uroczystości major Andrzej Szostak z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Po salwie honorowej delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Partyzantów, pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 oraz pod tablicami na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej.
W programie artystycznym uświetniającym uroczystość wystąpili: aktor Teatru Starego w Krakowie Bogdan Brzyski, trębacz Jakub Kowalski, wokalistka Alicja Woldańska z Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz zespół Pasja ze szkoły w Stadnickiej Woli.
Sobotnie obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie ciekawą prelekcję na temat mjr. Bolesława Czerwińskiego „Wira” wygłosił dr Marek Jedynak, po której odbyła się prezentacja nowej książki bibliotecznego wydawnictwa ARSLIBRIS autorstwa Wojciecha Zawadzkiego „Tajemnice Diablej Góry”.
Drugi dzień obchodów rozpoczęto uroczystą mszą św. w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich celebrowaną przez ks. Dziekana Andrzeja Zaparta, w czasie której okolicznościową homilię wygłosił ks. Hubert Biegaj. Podczas mszy i po jej zakończeniu mogliśmy usłyszeć również utwory w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, aktora Bogdana Brzyskiego oraz zespołu Pasja.Ostatnim punktem programu „Koneckiego Września” był w tym roku koncert pt. „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”. Na scenie w Parku Miejskim w Końskich zgromadzili się utalentowani koneccy artyści, którym towarzyszył Bogdan Brzyski. Wykonawcy w strojach z czasów okupacji niemieckiej zaprezentowali piękne i wzruszające utwory o tematyce patriotycznej. Publiczność czynnie uczestniczyła w koncercie śpiewając razem z wokalistami żołnierskie piosenki. Organizatorem koncertu był Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich.