Obchody „Koneckiego Września” największej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce z okupantem na Ziemi Koneckiej dobiegły końca.

W tym roku miały wymiar szczególny ponieważ odbywały się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W czwartkowy poranek 29 sierpnia br. członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich Andrzej Kosma i Zdzisław Kowalski wraz z radnym Rady Miejskiej w Końskich Markiem Kozerawskim udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce i zapalić znicze na grobach Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie Józefa Kazimierza Wroniszewskiego oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego – inicjatorów obchodów „Koneckiego Września”.

W piątek samorządowcy wspólnie z kombatantami, harcerzami oraz uczniami koneckich szkół zapalili symboliczny ogień pamięci pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego na Alei Katyńskiej przy ul. Południowej w Końskich „Przy okazji każdego Koneckiego Września od momentu powstania Alei Katyńskiej staramy się by upamiętnić ofiary zbrodni NKWD z 1940 roku. Aby te wszystkie ofiary, które zostały zamordowane w obozach i w wielu innych miejscach na terenie dawnego Związku Radzieckiego nie były zapomniane…” – powiedział do zebranych Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie.

Główne obchody „Koneckiego Września” odbyły się jak co roku pod Pomnikiem Partyzantów na koneckiej nekropolii. W uroczystym Apelu Poległych wzięli udział kombatanci z ostatnim żyjącym żołnierzem „Robota” płk Tadeuszem Barańskim ps. „Tatar”, poczty sztandarowe, rodzina śp. majora Władysława Raginisa, bohaterskiego obrońcy Wizny, żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z dowódcą płk Arturem Barańskim, Jednostka Strzelecka 2026 i 2160 Końskie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy.

Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej wszystkich przybyłych gości powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który przypomniał ideę „Koneckiego Września”. Głos zabrali również Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – gospodarz uroczystości mówiąc m.in. „Kiedyś te rzędy krzeseł wypełnione były po brzegi. Jeszcze nie tak dawno to cała kompania żołnierzy Armii Krajowej, działaczy polskiego państwa podziemnego towarzyszyła nam w tych uroczystościach. Dziękujemy za każdą godzinę, którą jesteście z nami, za każde wspomnienie, które pozostawiacie, za każdą myśl, którą przekazujecie. Obiecujemy chronić je, jak depozyt przekazany na przechowanie i przekazanie następnemu pokoleniu. Bardzo wam wszystkim dziękujemy (…)”.

Przed odczytaniem Apelu Poległych przez dowódcę uroczystości kpt. Marcina Kaczmarczyka swój sztandar zaprezentowała 5 Konecka Drużyna Harcerska „Feniks” im. ppor. cc. Waldemara Szwieca „Robota”, która w czerwcu br. otrzymała Medal „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość. Następnie Pani Alina Szwach Prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Kielcach wręczyła Pamiątkową Odznakę „Kolumbowie Rocznik 20” por. Zdzisławowi Kowalskiemu ps. „Wiśnia” oraz legitymację członkowską ŚZŻAK dla Pana Grzegorza Włodarczyka. Na zakończenie tej części uroczystości burmistrz Krzysztof Obratański wręczył na ręce mjr Krzysztofa Matli z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach okolicznościowy grawerton z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Centrum wraz z serdecznymi podziękowaniami za coroczny udział żołnierzy kieleckiej jednostki w obchodach Koneckiego Września.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim czasie kombatantów, wśród których znalazła się śp. Irena Pytka. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. Dziekan Andrzej Zapart. Na zakończenie tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod Pomnikiem Partyzantów oraz na grobach żołnierzy poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Apel uświetnili swoimi występami aktor teatralny i filmowy Andrzej Młynarczyk oraz trębacz Jakub Kowalski.

Sobotnie obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie odbyła się prezentacja książki dr Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach pt. Dziennik „Staszka”.

W niedzielę 1 września w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. Polowej, podczas której wysłuchaliśmy utworów w wykonaniu młodzieży z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, Andrzeja Deskura – aktora filmowego i teatralnego, Miejskiej Orkiestry Dętej oraz chóru.

O godz. 16.30 w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyła się wystawa oraz prelekcja Krzysztofa Woźniaka pt. „Końskie w czasie okupacji hitlerowskiej 1939-1945”. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów „Koneckiego Września” był koncert „Wyśpiewane historie” w wykonaniu zespołu i artystów z koneckiego domu kultury. Wykonawcy zaprezentowali na scenie znane utwory o tematyce patriotycznej, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Samorząd Miasta i Gminy Końskie jako główny organizator tego patriotycznego święta dziękuje wszystkim, którzy swoją obecnością złożyli hołd wszystkim żołnierzom i partyzantom poległym w obronie naszej „Małej Ojczyzny”.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support