„Konecki Wrzesień 2022”
Od światełka pamięci po patriotyczny koncert. Tegoroczne obchody „Koneckiego Września”, największej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce z okupantem na Ziemi Koneckiej, obfitowały w wiele wydarzeń.
W środę 31 sierpnia br. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich oraz Samorządu Miasta i Gminy Końskie udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce i zapalić znicze na grobach Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. „Konrad” oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. „Znicz” – inicjatorów „Koneckiego Września”.
Oficjalne uroczystości zainaugurowało w piątek 2 września br. krótkie patriotyczne spotkanie na Alei Katyńskiej w Końskich. Modlitwę w intencji pomordowanych odmówił ks. kanonik Jacek Wieczorek proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Końskich. Wszystkim przybyłym podziękował burmistrz Krzysztof Obratański „Cieszę się, że tutaj jesteście i że za chwilę zostaną zapalone znicze pod tablicami, ale pamiętajcie, za każdą z tych tablic kryje się człowiek, który miał rodzinę, który miał przed sobą przyszłość, który pielęgnował swoje plany życiowe i plany wobec najbliższych, ale i wobec ojczyzny, jak coś fundamentalnego. I te plany zostały nagle, gwałtownie przerwane”. Na zakończenie pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego samorządowcy wspólnie z kombatantami oraz uczniami koneckich szkół podstawowych i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich zapalili symboliczny ogień pamięci i złożyli kwiaty.
Główne obchody Koneckiego Września odbyły się w sobotnie popołudnie. Już o godzinie 14.00 pod pomnikiem „Hubala” w Końskich przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Końskie na czele z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim, przedstawiciele władz powiatowych, poseł na Sejm RP Mariusz Gosek oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Pomykowie noszącej imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oddali hołd legendarnemu dowódcy.
Najważniejszym punktem obchodów był jak co roku uroczysty Apel Pamięci. Pod Pomnik Partyzantów na koneckiej nekropolii przybyły liczne poczty sztandarowe, Kompania Honorowa 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Jednostka Strzelecka 2026 i 2160 z Końskich, harcerze, wiceminister Piotr Wawrzyk, poseł Mariusz Gosek, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, dzieci i młodzież szkolna oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a przede wszystkim kombatanci – bohaterowie tego wydarzenia.
Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich wszystkich gości powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który przypomniał historię września 1939 r. Następnie głos zabrał Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – gospodarz uroczystości mówiąc m.in.: „Kiedy w roku 1990 organizatorzy Koneckiego Września, żołnierze walczący w trakcie II wojny światowej pod dowództwem „Ponurego’, „Robota”, którzy zapisali swoimi biografiami piękną kartę walki z okupantem niemieckim przekazali samorządowi koneckiemu organizację Koneckiego Września należało to potraktować jako zobowiązanie by pamięć, którą oni przynieśli mogła być przekazana następnym pokoleniom […] Konecki Wrzesień tak jak pomyślany został w latach 80-tych przez organizatorów miał służyć przypomnieniu naszych sukcesów i podtrzymaniu wiary w to, że nawet kiedy są najcięższe czasy, grożą największe klęski to jesteśmy w stanie jako społeczeństwo, jako naród wykrzesać w sobie dość sił by pokusić się o zwycięstwo, że możemy własnymi zdolnościami, umiejętnościami, przygotowaniem zaimponować nie tylko wrogom, ale i dać wyraz świadectwu, że niepodległość nam się należy, jesteśmy ją w stanie wywalczyć. I taką pamięć zwycięstw, sukcesów budujemy Koneckim Wrześniem od lat”.
Przed odczytaniem Apelu Pamięci przez dowódcę uroczystości ppor. Kamila Niecieckiego ze 103 Batalionu Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim czasie żołnierzy AK. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. kanonik Jacek Wieczorek. Niezwykle wzruszającym momentem sobotniego wydarzenia było odsłonięcie tablicy poświęconej ppor. Bronisławowi Dudzie ps. „Cygan”. Na zakończenie tej części uroczystości delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod Pomnikiem Partyzantów, na grobach żołnierzy poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, mogile rodziny mjr Władysława Raginisa oraz mogile mieszkańców naszego miasta. Apel uświetnili swoimi występami aktor filmowy i teatralny Andrzej Hausner oraz młodzież działająca przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich.
Ostatnim punktem sobotnich obchodów było tradycyjnie spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego. W programie tego wydarzenia znalazły się otwarcie wystawy „Hubal – Henryk Dobrzański 1897-1940” z udziałem Henryka Sobierajskiego – wnuka „Hubala” oraz premiera książki pt. „Sylweriusz Jaworski. Żołnierz Armii Krajowej ze Starego Młyna” autorstwa dyrektora biblioteki Dariusza Kowalczyka oraz regionalisty i radnego Rady Miejskiej w Końskich Marka Kozerawskiego.
Niedzielne uroczystości zapoczątkowała msza św. polowa w intencji ojczyzny, którą celebrował ks. kanonik Jacek Wieczorek. Mszę poprzedził montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie pt. „Wierzę w Ciebie Polsko”. Wysłuchaliśmy również utworów w wykonaniu aktora filmowego i teatralnego Wojciecha Majchrzaka, artystów z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz chóru parafialnego. Na jej zakończenie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów „Koneckiego Września” był koncert Orkiestry Wojskowej z Krakowa, który odbył się na placu obok kolegiaty św. Mikołaja w Końskich. Muzycy pod batutą mjr Dariusza Byliny zaprezentowali znane utwory o tematyce patriotycznej i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej, które zostały nagrodzone owacjami na stojąco.
Samorząd Miasta i Gminy Końskie jako główny organizator tego patriotycznego święta dziękuje wszystkim, którzy swoją obecnością złożyli hołd wszystkim żołnierzom i partyzantom poległym w obronie naszej „Małej Ojczyzny”.