Obchody „Koneckiego Września” największej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce z okupantem na Ziemi Koneckiej dobiegły końca.

W czwartak 29 sierpnia br. zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich Andrzej Kosma i Tadeusz Brzozowicz oraz Lucjan Górecki sołtys sołectwa Wąsosz udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce i zapalić znicze na grobach Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. „Konrad” oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. „Znicz” – inicjatorów obchodów „Koneckiego Września”.

Oficjalne uroczystości zainaugurowało w piątek 30 sierpnia br. patriotyczne spotkanie na Alei Katyńskiej w Końskich. W to symboliczne miejsce przybyli samorządowcy, przedstawiciele ŚZŻAK Koło w Końskich, drużyna klasy mundurowej ZDZ, dyrektorzy oraz uczniowie koneckich szkół. Przybyłych na miejscu powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński: „Dzisiaj jest dzień poprzedzający rozpoczęcie obchodów Koneckiego Września. Bowiem Konecki Wrzesień jest inicjatywą żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy z oddziału Robota. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku, miała miejsce jedna z najsłynniejszych akcji, która sprawiła, że nasze miasto zostało zdobyte przez oddział cichociemnego ppor. Waldemara Szweca Robota”.

Proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich ks. kanonik Jacek Wieczorek odmówił modlitwę w intencji pomordowanych. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański: „To truizm, ale nie ma lepszej czy gorszej śmierci. Każda śmierć jest jednakowym końcem naszego ziemskiego życia. Tyle, że w rycerskiej tradycji, w której jesteśmy zakorzenieni, inna jest śmierć, czy poniesiona, czy zadana w walce, zwłaszcza w wojnie sprawiedliwej. Czym innym jest zamordowanie z zimną krwią bezbronnych, nieświadomych czekającego ich losu. To, że nasi oficerowie, często oficerowie rezerwy w cywilu, nauczyciele, sędziowie, prawnicy, inżynierowie, pracownicy administracji wyższych szczebli, zostali zamordowani z zimną krwią, jest aktem tchórzostwa i podłości. Tym bardziej winniśmy im pamięć. Pamiętajmy”.

Na zakończenie złożono kwiaty, a uczniowie zapalili symboliczny ogień pamięci pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego.

W sobotnie popołudnie pod pomnikiem „Hubala” w Końskich przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Końskie na czele z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka, radni Rady Miejskiej w Końskich, przedstawiciele władz powiatowych i służb mundurowych oraz uczniowie koneckich szkół, a w szczególności Szkoły Podstawowej w Pomykowie noszącej imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oddali hołd legendarnemu dowódcy.

Głównym punktem Koneckiego Września był jak co roku uroczysty Apel Pamięci przy Pomniku Partyzantów na koneckiej nekropolii z udziałem Kompanii Honorowej Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Po odśpiewaniu hymnu państwowego z akompaniamentem Orkiestry Dętej Sienno wszystkich gości powitał wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który przypomniał genezę tej uroczystości.

Ważnym elementem tegorocznych obchodów  było odsłonięcie tablicy upamiętniającej braci Wiechułów – ppor. Ludwika ps. „Jeleń” oraz kpt. Bernarda ps. „Maruda”. Odsłonięcia tablicy dokonali: córka Ludwika Wiechuły Danuta Holgate, córka Bernarda Wiechuły Gabriela Byron, płk Janusz Sermanowicz ps. „Dyzma” ostatni żyjący żołnierz Oddziału „Szarego”
z kompanii Ludwika Wiechuły, kpt. Zdzisław Kowalski ps. „Wiśnia” żołnierz Antoniego Hedy „Szarego”, Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie oraz Jakub Kowalski autor książki pt. Cichociemni od „Szarego”. Historia braci Wiechułów. W imieniu rodziny bohaterów, podziękowania dla Samorządu Miasta i Gminy Końskie złożyła Gabriela Byron oraz Marian Berbesz Prezes Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca, który wręczył córkom oraz burmistrzowi pamiątkowe medale.

Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie: „Od połowy lat 80-tych uroczystości Koneckiego Września, które organizowali dawni żołnierze Ponurego, a których organizacją samorząd zajął się od roku 90, czyli od chwili odrodzenia samorządu. One skupiają nas pod tym pomnikiem i czasem spotykam się z pytaniem czy powinniśmy to kontynuować. Czy raz odkopana pamięć nie utrwali się sama przez się. Repetitio mówili Rzymianie. Tylko dzięki powtarzaniu jesteśmy w stanie zapamiętać. Dziś gdy rodzi się nowa tożsamość Europy przypominać trzeba, że 1 września wybuchła II wojna światowa atakiem Niemiec hitlerowskich na Polskę, że Niemcy nie byli ofiarą lecz agresorem, że naród Polski w swojej masie przeżył okupację jako czas wyjątkowego okrucieństwa, że nie ma prawie rodziny w Polsce, która by skutków tej okupacji w jakiś sposób nie poniosła. Na Konecczyźnie mamy tego pełną świadomość (…)”. Głos zabrał również Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Przed odczytaniem Apelu Pamięci minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim czasie żołnierzy Armii Krajowej. Modlitwę za zmarłych odmówił ksiądz kanonik Jacek Wieczorek.
Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na grobach żołnierzy poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, mogile rodziny mjr Władysława Raginisa oraz pod Pomnikiem Partyzantów. Apel uświetnili swoimi występami aktor filmowy Jacek Knap, Daniel Feliński, Wojciech  Kołodziejczyk oraz Dawid Pękala.

Sobotnie obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie odbyła się premiera książki Wydawnictwa Arslibris pt. Cichociemni od „Szarego”. Historia braci Wiechułów autorstwa Jakuba Kowalskiego oraz wystawa pamiątek i fotografii pt. Antoni Heda „Szary”, Bernard Wiechuła „Maruda”, Ludwik Wiechuła „Jeleń”.

 Niedzielne uroczystości zapoczątkowała msza św. polowa w intencji Ojczyzny w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich, którą koncelebrowali proboszcz tut. parafii ks. Dziekan Jacek Wieczorek oraz ks. Prałat dr Jerzy Karbownik Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

We mszy udział wzięli włodarze miasta: Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz zastępca Krzysztof Jasiński, przedstawiciele władzy powiatowej, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Mszę poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu „Pasja” z ZPO w Stadnickiej Woli.

Zwieńczeniem obchodów „Koneckiego Września” był wspaniały występ w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia pod batutą majora Łukasza Kukulskiego. Wydarzenie prowadził prezenter i dziennikarz Wojciech Sałek a soliści – Maja Wojtaszek oraz Stanisław Kukulski, swoimi głosami uświetnili występ.

           Samorząd Miasta i Gminy Końskie jako główny organizator tego patriotycznego święta dziękuje wszystkim, którzy swoją obecnością złożyli hołd żołnierzom i partyzantom poległym w obronie naszej „Małej Ojczyzny”.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support