Obchody Święta Niepodległości w naszej gminie zainaugurowała w tym roku uroczysta akademia pt.: „TA, CO NIE ZGINĘŁA”.

W patriotycznym przedstawieniu, które odbyło się 10 listopada br. w Koneckim Centrum Kultury wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich. Wydarzenie poprowadził dyrektor tej szkoły Jacek Szmit.

 

W sobotnie przedpołudnie 11 listopada wszyscy, którzy chcieli wspólnie uczcić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadzili się przed Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Końskich. O godz. 11.00 uroczystość rozpoczął Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, który powitał przybyłych gości. Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański: –„To jest zawsze taka chwila, w której powinniśmy pamiętać, że Niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze, że warto przypomnieć sobie w jakich okolicznościach Polska tę niepodległość straciła, że sąsiednie mocarstwa Polskę zniewoliły wtedy kiedy ogromnym wysiłkiem reformowała własne Państwo, kiedy budowała nowoczesne społeczeństwo obywatelskie, kiedy jej konstytucja pierwsza w Europie tworzyła ramy właściwych relacji między władzą, obywatelami, społeczeństwem, gospodarką i że bardzo naszym sąsiadom zadanie zniszczenia Polski ułatwiły nasze wewnętrzne waśnie […] Kiedy myślimy o odzyskaniu niepodległości przypominamy sobie ojców tej niepodległości. Pamiętajmy , że to nie tylko dzieło tych wielkich mężów, to również dzieło każdego pojedynczego żołnierza, każdej osoby która przyczyniła się do tego aby to państwo zyskało najpierw autonomię, a potem niepodległość […]. Wszyscy jesteśmy za Ojczyznę odpowiedzialni, nie tylko w takich chwilach jak dziś, ale również w każdym dniu naszej pracy, naszej działalności. […] Cieszmy się niepodległą Rzeczpospolitą”.

Niezwykle podniosłym momentem wydarzenia była uroczysta przysięga nowych członków Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie, którą złożyli przed swoim dowódcą chor. Dominiką Stefańczyk. Całość uroczystości uświetnił montaż słowno-muzyczny pt. „Z ORĘŻEM ORŁA – KU WOLNOŚCI” w wykonaniu młodzieży przygotowanej pod kierunkiem pracowników Koneckiego Centrum Kultury.

Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z orkiestrą oraz Strzelcami niosącymi dwudziestometrową biało – czerwoną flagę przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty pw. św. Mikołaja w Końskich. W samo południe na placu przed kolegiatą odśpiewano hymn państwowy, a dzieci z koneckich przedszkoli wraz z burmistrzem wypuściły w niebo symboliczne gołębie pokoju.

Tegoroczne obchody zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny.

Dziękujemy Wszystkim za udział w obchodach Święta Niepodległości. Pamiętajmy „Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie”

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support