Corocznie w kwietniu obchodzony jest w Polsce Miesiąc Pamięci Narodowej. To szczególny czas, w którym wspominamy znaczące wydarzenia w historii naszego narodu oraz upamiętniamy ofiary zbrodni niemieckich i sowieckich.

Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza teraz kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.

Z tej okazji we wtorek 30 kwietnia br. o godz. 9.00 pod pomnikiem „Hubala” w Końskich przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Końskie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich oraz koneckich szkół, a w szczególności Szkoły Podstawowej w Pomykowie noszącej imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oddali hołd legendarnemu dowódcy w 84. rocznicę jego śmierci. „Spotykamy się, bowiem w dniu dzisiejszym, jest nie tylko rocznica śmierci majora Dobrzańskiego, ale również ostatni dzień miesiąca pamięci narodowej. Chcemy wspólnie z dziećmi, z młodzieżą z ZPO w Pomykowie, nie tylko uhonorować znamienite postaci z przeszłości, bohaterów narodowych, ale również wspomnieć o tych wydarzeniach, które w historii Polski, w historii narodu polskiego, miały istotne znaczenie” – mówił zastępca burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński.

Uczestnicy złożyli pod pomnikiem wiązanki i zapalili znicze.

Również w tym dniu odbyła się krótka uroczystość na Alei Katyńskiej w Końskich. Na wydarzenie przybyli zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z przewodniczącym Andrzejem Kosmą na czele, a także uczniowie i dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Końskie.

O genezie Miesiąca Pamięci Narodowej, a także o historii powojennej Polski, opowiedział w skrócie uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich Mikołaj Sobczyk „Idea Miesiąca Pamięci Narodowej zrodziła się wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej. Wybór padł na kwiecień, ostatnie dni funkcjonowania niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych. W okresie PRL-u, z powodów politycznych, akcentowane były zbrodnie, popełnione przez nazistowskie Niemcy. A o podobnych faktach z historii stosunków polsko-sowieckich milczano. Dzisiaj Polska jest niepodległym państwem i swobodnie możemy mówić o zbrodni katyńskiej, popełnionej przez sowietów”.

Na zakończenie złożono kwiaty i znicze, a uczniowie zapalili symboliczny ogień pamięci pod 37 tablicami upamiętniającymi m.in. Ofiary Mordu Katyńskiego.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support