W minioną niedzielę 6 marca br. w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbył się IV Marszobieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiego projektu we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja w Warszawie oraz Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich.

Na starcie marszobiegu,o symbolicznym dystansie 1963 metrów,stanęło blisko 200 uczestników, do których list skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Na wydarzenie przybyli również licznie mieszkańcy naszej gminy, którzy w proteście „NIE DLA WOJNY” okazali solidarność z narodem ukraińskim.

Wszystkich powitał burmistrz Krzysztof Obratański „Dzisiaj chciałbym podziękować wszystkim, którzy tu przyszli, poświęcili ten czas niedzielny, bo sytuacja, w jakiej się znajdujemy, każe nam odwoływać się do współczesności (…). Dzisiaj wzorzec patriotyzmu, jaki nam pozostawili wyklęci możemy oglądać na żywo. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i bardzo wiele z tej wojny ma wpływ na to, jaka będzie przyszłość Europy, jaka będzie przyszłość Polski. Wzorzec patriotyzmu widzimy w ukraińskiej armii, w ukraińskim społeczeństwie. Solidaryzujemy się z nimi i dzisiaj, przy wszystkich pamięciach o różnicach, a nawet o rozlanej krwi, musimy wyrazić solidarność z narodem ukraińskim w obliczu zagrożenia, które dotyczy nie tylko Ukrainy, ale dotyczy całego wolnego świata”.

W tym dniu odbyło się również podsumowanie VII Gminnego Konkursu Historycznego „Przywróćmy Ich Pamięć – W Hołdzie Bohaterom”. Do pięknie udekorowanej auli Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli przybyli przedstawiciele koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, samorządowcy, laureaci konkursu wraz z opiekunami oraz uczestnicy marszobiegu. Krótką informację o postaciach Żołnierzy Wyklętych przedstawił Robert Krakowiak nauczyciel historii tej szkoły. Konkurs podsumowały Alina Gwardecka oraz Marta Długosz – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich. Wśród laureatów części pisemnej konkursu znaleźli się:
I miejsce: Krzysztof Lek z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach,
II miejsce: Marta Prozorowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz Dawid Piłat z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach,
III miejsce: Milena Łuszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Bedlnie.

Wyróżnieni:
Maja Fornalczyk ze Szkoły Podstawowej w Bedlnie,Cezary Hanus ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz Zuzanna Korzeniewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich.

Natomiast w konkursie plastycznym zostali nagrodzeni:
I miejsce: Hubert Słoniewski z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie,
II miejsce: Sara Chwaścińska z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli,
III miejsce: Marta Prawda z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Wyróżnieni:Paulina Grygiel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz Anita Słoniewska z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie.

Na zakończenie Prezes Oddziału PTTK w Końskich Wojciech Pasek dokonał podsumowania marszobiegu. Uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale oraz dyplomy. Rozlosowano również upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich.

Dziękujemy Wszystkim za udział w tym wydarzeniu i okazanie gestu solidarności z Ukrainą!

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support