W dniu 20 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego odbyło się uroczyste spotkanie z okazji, już ósmego, wydania książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” autorstwa Cezarego Chlebowskiego.
Do miejskiej biblioteki przybyli: syn pisarza Tomasz Chlebowski, jego córka i zarazem wnuczka pisarza Marianna Chlebowska, aktor Maciej Rayzacher, dr Marek Jedynak z Instytucji Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Mariusz Zwoliński przedstawiciel wydawcy Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Organizatorów reprezentował dyrektor Biblioteki Dariusz Kowalczyk, Jan Nowak prezes Fundacji „Pamięć i Niepodległość” oraz władze samorządowe Powiatu Koneckiego i burmistrzowie Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński. Na spotkaniu gościł również Konrad Łęcki reżyser filmu „Wyklęty”.
Przed rozpoczęciem spotkania uczczono minutą ciszy zmarłych niedawno żołnierzy Armii Krajowej kapitana Stanisława Janiszewskiego „Dewajtisa” i majora Franciszka Teleckiego „Kruka”.
Opowieść Cezarego Chlebowskiego o Janie Piwniku „Ponurym” i jego żołnierzach cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem czytelników. W książce opisany został szlak bojowy Ponurego, począwszy od lądowania pod Łyszkowicami w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku aż po bohaterską śmierć poniesioną w ataku na niemieckie bunkry pod Jewłaszami na Nowogródczyźnie 16 czerwca 1944 roku. Tytuł książki to ostatnie słowa śmiertelnie rannego majora – prośba skierowana do jego podkomendnych, współtowarzyszy walki.
Obecną edycję książki wzbogacono o nową przedmowę, napisaną przez Marka Jedynaka, poświęconą problematyce badań nad życiorysami kadry oficerskiej AK, a także zaktualizowane przypisy oraz aneks zawierający kompletną – według dzisiejszego stanu wiedzy – listę oficerów i żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
Uroczystości towarzyszył kiermasz książek bibliotecznego wydawnictwa. Można było nabyć nowe wydanie „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”, obejrzeć wystawę fotografii związanych z pobytem Cezarego Chlebowskiego w Końskich oraz uzyskać autografy od członków rodziny pisarza.