W dniach 25 – 29 września 2023 r. miała miejsce wizyta studyjna w Islandii.
Wydarzenie to było częścią Projektu EOG KeyGeothermal – „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej”, dofinansowanego przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, 2014–2021. Projekt jest realizowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE PAN) oraz Krajową Agencję Energii Islandii (NEA) (trwa od października 2020 r., a zakończy się w kwietniu 2024 r.) Stronę polską reprezentowały panie Beata Kępińska i Aleksandra Kasztelewicz, przedstawicielem strony Islandzkiej był NEA / Orkustofnun – był Baldur Petursson.
Wizyta poprzedzona była działaniami szkoleniowymi w Warszawie w kwietniu b.r. pt. „Optymalne wykorzystanie energii geotermalnej w ciepłownictwie – dla zwiększenia korzyści gospodarczych, społecznych, środowiskowych i klimatycznych”.
Program wizyty w Islandii był ukierunkowany na zastosowanie geotermii w ciepłownictwie (energetyce), zapoznania się z warunkami i możliwościami rozmaitego wykorzystania wody termalnej, optymalnych metod eksplantacji, nowoczesnych technologii uwzględniających aspekty energetyczne, ekologiczne, ekonomiczne, społeczne i inne. Prócz seminariów, prezentacji poszczególnych podmiotów, sesji match-making zorganizowane były wizyty w przykładowych instalacjach odpowiadających warunkom polskim. Były to instalacje sieciowe i indywidualne w miejscowościach: Reykjavik (ciepłownia miejska z pompownią, centrum zarządzania), Hellisheidi (park geotermalny), Frioheimar (wykorzystanie wody geotermalnej w rolnictwie), Keflavik (lokalna pompownia) oraz w podmiotach energetycznych: Blue Lagun (geotermia w rekreacji, balneoterapii, przemyśle kosmetycznym)HS Orka, Park Zasobów Reynkjanes, HS Veitur i innych.
W wyjeździe szkoleniowym uczestniczyli reprezentanci Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz 27 przedstawicieli samorządów, spółek cieplnych i podmiotów związanych z ciepłownictwem z miast: Dębica, Dębno, Gniezno, Jabłonna, Kalisz, Koluszki, Koło, Konin, Łódź, Mszczonów, Nowy Targ, Piastów, Serock, Świdwin, Toruń, Tuchola, Turek, Wągrowiec, Żyrardów i oczywiście Końskie.
Serdecznie dziękujemy organizatorom, w tym szczególnie: Instytutowi Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energetycznymi Polskiej Akademii Nauk oraz Krajowej Agencji Energii Islandii (NEA), za możliwość udziału w wizycie, skorzystania z wiedzy i doświadczeń parterów islandzkich i polskich w zakresie realizacji przedsięwzięć geotermalnych, perspektyw rozwoju, korzyści wykorzystanie tego źródła energii.