Koneckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapoczątkowało w środę 1 marca br. uroczyste spotkanie patriotyczne, które odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich.

Uczniowie I LO zaprezentowali poruszający program artystyczny pt. „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”, przygotowany pod kierunkiem: Barbary Wojciechowskiej, Ewy Młynarczyk – Wróbel, Sylwii Fidor i Jarosława Wasińskiego. Głównymi bohaterami tego dnia byli jednak kombatanci, członkowie koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Janina Śliwińska, Janina Trojanowska, Krystyna Pol, Irena Pytka, Jerzy Łabętowicz, Piotr Pytka, Feliks Przyborowski, Jan Chlebosz, Jan Lagner i Zdzisław Kowalczyk. Wśród przybyłych gości nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych: Starosty Koneckiego Bogdana Sobonia, wicestarosty Andrzeja Marka Lenarta, Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego oraz jego zastępcy Krzysztofa Jasińskiego, radnych Rady Miejskiej w Końskich, dyrektorów szkół oraz licznie zgromadzonej młodzieży. Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał Krzysztof Obratański dziękując młodzieży za ten wymowny program, który był wyrazem hołdu i wdzięczności dla żołnierzy podziemia niepodległościowego za ich męstwo, niezłomną postawę oraz walkę w obronie Ojczyzny.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem wyników II Gminnego Konkursu „Przywróćmy Ich Pamięć – W Hołdzie Bohaterom”. Wyniki konkursu ogłosił jego pomysłodawca Krzysztof Jasiński. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

Konkurs plastyczny w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Ewa Jakóbczyk – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich (opiekun Waldemar Kacperski)
II miejsce – Wiktoria Woźniak – Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli (opiekun Justyna Soja –Sadowska)
III miejsce – Dominika Orman – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich (opiekun Waldemar Kacperski)

Wyróżnienia:
Kacper Woźniak – Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli (opiekun Justyna Soja – Sadowska)
Emilia Mazur – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich (opiekun Alina Martyka)
Maja Krauze – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich (opiekun Alina Martyka)

Konkurs wiedzy (test) – w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Weronika Sapieja – Gimnazjum w Rogowie (opiekun Anna Dziubińska)
II miejsce – Aleksandra Kaniowska – Gimnazjum Nr 1 w Końskich (opiekun Marta Długosz)
III miejsce – Jakub Gaca – Gimnazjum Nr 2 w Końskich (opiekun Grażyna Skrobisz)

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Mateusz Walkiewicz – Gimnazjum w Stadnickiej Woli (opiekun Robert Krakowiak)
II miejsce – Julia Milczarek – Gimnazjum Nr 1 (opiekun Marta Długosz)
III miejsce – Emilia Młodawska – Gimnazjum Nr 1 (opiekun Marta Długosz)

Wyróżnienia:
Weronika Korbecka – Gimnazjum w Rogowie (opiekun Agnieszka Ziomek)
Jakub Jakubowski – Gimnazjum w Stadnickiej Woli (opiekun Robert Krakowiak)

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Końskie.

Kolejnym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było złożenie okolicznościowych wiązanek oraz zapalenie „światła pamięci” pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 1 Maja w Końskich, który był miejscem kaźni i morderstw dokonanych w latach 1945-1956 na polskich patriotach.

Tegoroczne uroczystości zakończyły się marszobiegiem na dystansie 1963 metrów, symbolicznie upamiętniającym rok śmierci ostatniego wśród żołnierzy niezłomnych Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników, w tym uczniowie i nauczyciele koneckich szkół oraz kibice klubu piłkarskiego „Widzew Łódź”.

Gospodarzami obchodów byli Starosta Konecki Bogdan Soboń oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Facebook
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support