Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Końskie – Mjr. Władysław Henzell ps. „Polesław”; „Aleksander”; „Oleg”. 

Bardzo długo związany z ziemią konecką. We wrześniu 1939 r. w stopniu kapitana dowodzi 3 kompanią CKM 163 pp rez. w składzie 36 DP rez.

Bierze udział w działaniach wojennych na Ziemi Koneckiej w okresie od 2 do 8 września 1939 roku. Uczestniczy w Bitwie pod Kazanowem 7 września 1939 roku kierując ckm i podległego mu plutonu moździerzy. Bierze udział w walkach obronnych. Od dnia 21 września 1939 r. dowodzi strażą tylną płk. Stanisława Tatara.

Kampanię Wrześniową kończy 23 września 1939 r. w rejonie Tomaszowa Lubelskiego, gdzie zostaje ciężko ranny. Po rocznym leczeniu opuszcza szpital jako inwalida wojenny. Nawiązuje kontakt z ZWZ – AK i zostaje dowódcą batalionu Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Za działalność wojenną odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Partyzanckim. W końcu lat osiemdziesiątych mianowany do stopnia majora Wojska Polskiego. Za życia zawsze przyjeżdżał na obchody związane z rocznicami września w Kazanowie i w Końskich.

Jest pierwszym inicjatorem tych obchodów. To z jego inicjatywy w sierpniu 1981 roku została wmurowana w kościele pw. św. Mikołaja w Końskich tablica pamiątkowa poświęcona poległym żołnierzom 36 DP. rez. oraz oddziału 7 DP. Był prawym Polakiem, gorącym patriotą.

Komplet dokumentów dotyczących Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Końskie: 

Uchwała dt. Honorowych Obywateli z 90 roku str 1
Uchwała dt. Honorowych Obywateli z 90 roku str 2
Uchwała dt. Honorowych Obywateli z 90 roku str 3
Uchwała dt. Honorowych Obywateli z 2005 roku str 1
Uchwała dt. Honorowych Obywateli z 2005 roku str 2
Uchwała dt. Honorowych Obywateli z 2005 roku str 3

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support