We wtorek 27 lutego 2024 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Końskich odbył się test wiedzy o historii i postaciach Żołnierzy Wyklętych, który był jednym z etapów konkursu historycznego pn. „Przywróćmy Ich Pamięć – W Hołdzie Bohaterom”.

Do testu przystąpiło 32 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu gminy Końskie. Wszystkich serdecznie przywitał Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Końskich Paweł Milcarek.

Każdy z uczestników miał do rozwiązania 20 zadań z następujących obszarów tematycznych: „Alicja Wnorowska”, „Danuta Siedzikówna”, Mieczysław Niedziński, „Jan Rodowicz”, „Romuald Rajs”, „Lech Neyman”, „Hieronim Piotrowski”, „Jan Borysewicz”, „Leon i Edward Taraszkiewiczowie”, „Anatol Radziwonik”.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Marta Długosz, Alina Gwardecka, Iwona Kasielska i Katarzyna Opala.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali z rąk Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Jasińskiego i Naczelnik Wydziału Edukacji Krystyny Milczarek pamiątkowe dyplomy.

Drugim z etapów tegorocznej edycji konkursu był konkurs plastyczny dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Uczniowie wykonali prace plastyczne, przedstawiające działania żołnierzy Armii Krajowej podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią Polski, a w szczególności bohaterską postawą żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Konkurs plastyczny został rozstrzygnięty 27 lutego br. w siedzibie Koneckiego Centrum Kultury w Końskich. Jury w składzie: Kamila Dobrowolska, Dariusz Kowalczyk i Waldemar Kacperski przyznało trzy nagrody i jedno wyróżnienia.

Uroczyste podsumowanie IX edycji Gminnego Konkursu Historycznego „Przywróćmy ich Pamięć –W Hołdzie Bohaterom” odbyło się 1 marca podczas jubileuszowej XII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Facebook
.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support